Prawa i obowiązki członka wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa zawiązywana jest w momencie, kiedy pierwszy lokal w budynku mieszkalnym zostanie sprzedany prywatnemu nabywcy. W przypadku budynków spółdzielczych wspólnota zawiązuje się w momencie sprzedaży ostatniego z wolnych lokali. Jak wygląda uczestnictwo we wspólnocie? Czy warto pojawiać się na zebraniach? Kto może decydować za nas?

Wspólnota mieszkaniowa w służbie Twoim interesom

Wspólnoty mieszkaniowe to dzisiaj prężnie działające grupy, których zadaniem jest zapewnienie komfortowych warunków mieszkalnych oraz dbałość o stan techniczny budynku. Z samego założenia wspólnota powinna także pobierać ustalone kwoty na fundusz remontowy oraz zwoływać zebrania przynajmniej raz w roku, aby omówić najważniejsze zagadnienia związane z budynkiem. Okazuje się, że wspólnota może także pośredniczyć w rozwiązywaniu problemów sąsiedzkich, ma także obowiązek odnosić się do skarg i zażaleń. Czy musimy bywać na zebraniach wspólnoty? Teoretycznie nie mamy takiego obowiązku, jednak nasza obecność pozwoli nam w pełni decydować o tym, jak dysponowane będą fundusze remontowane. Możliwe jest także zabranie głosu w ważnych dla nas kwestiach.

Pomoc zarządcy z zewnątrz

Ze względu na duży zakres prac, którymi musi zajmować się wspólnota, coraz częściej właściciele lokali decydują się na wynajęcie profesjonalnego zarządcy, np. firmy Status. Warto skorzystać z oferty biur nieruchomości mieszkaniowych, które w sposób kompleksowy przejmą pracę klasycznej wspólnoty. Plusem wybrania biura nieruchomości mieszkaniowej jest duży profesjonalizm i doświadczenie. Przedstawiciel tego typu jest także znacznie lepszym negocjatorem, co ważne jest w przypadku negocjowania cen od podwykonawców. Czy usługa taka jest droga? Zdecydowanie nie – koszty są rozkładane na wszystkich lokatorów. W zamian możemy mieć pewność prawidłowo prowadzonej ewidencji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *